Stół do jadalni – jak wybrać idealny?

Wybór mebli, którymi się otaczamy, ma bezpośredni wpływ na komfort życia naszej rodziny. Musi być więc to wybór przemyślany, dyktowany nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością. Szczególnie dobrym przykładem jest stół, przy którym wspólnie z rodziną spożywamy posiłki. Zastanawiając się, jak wybrać stół do jadalni spomiędzy tak różnych modelów: https://witek.pl/meble/typy-mebli/stoly/stoly-do-jadalni/, należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Dzięki temu nasz zakup będzie udany, dając nam satysfakcję i wygodę na długie lata. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, które należy brać pod uwagę dokonując wyboru.

Dostępność przestrzeni

Aby korzystanie ze stołu było wygodne, należy jego wielkość dopasować do wielkości naszej jadalni. Zbyt duży, z niewielką przestrzenią dookoła, będzie to utrudniał. Siadanie do stołu nie powinno wymagać gimnastyki, co niestety jest często spotykane w naszych domach. Należy więc zachować odległość minimum 70cm od ściany. Oprócz rozmiarów należy również przemyśleć jego kształt. Na małych przestrzeniach lepiej sprawdzą się stoliki prostokątne lub kwadratowe. Dzięki temu uzyskamy optycznie powiększenie wnętrza. W dużych salonach korzystniej będzie wyglądał stół owalny. W kontekście kształtu warto wspomnieć o kolejnej sprawie – komunikacji podczas posiłków. Stoły okrągłe i kwadratowe sprawiają, że wszystkie miejsca przy stole są identyczne i nasza uwaga nie zostaje skupiona na poszczególnych osobach.

Liczba domowników/gości

To bardzo ważny punkt, ponieważ zbyt mały w stosunku do liczby osób stół, będzie bardzo zmniejszał komfort jego użytkowania. Optymalnym rozwiązaniem jest obliczenie jego powierzchni. Do swobodnego korzystania niezbędna jest powierzchnia o wymiarach 60cm (długość) na 40cm (szerokość) przypadająca na jedną osobę. 

Stół rozkładany, czy nie?

Stoły rozkładane cechują się ogromną funkcjonalnością. Pozwalają nam w razie potrzeby łatwo zwiększyć wymiary stołu (np. podczas przyjmowania gości), jednocześnie nie zabierając przestrzeni w czasie, kiedy nie używamy stołu lub nie potrzebujemy aż takiej wielkości. Wybierając stół rozkładany należy sprawdzić wcześniej, czy rozkłada się szybko i wygodnie, a dodatkowe elementy są idealnie dopasowane do pozostałych części stołu.

Materiał wykonania

Jeśli zależy nam na elegancji warto zainwestować w klasyczny stół drewniany. Zwróćmy jednak uwagę na jakość drewna oraz powłoki lakierniczej chroniącej przed uszkodzeniami. Zaletą drewna jest również możliwość jego renowacji, szlifowania i ponownego lakierowania. Pamiętajmy jednak o wrażliwości drewna na wysoką temperaturę i niektóre środki chemiczne, mogące pozostawiać odbarwienia. Jeśli stawiamy na funkcjonalność dobrym wyborem będzie stół z blatem laminowanym. Są to odporne, łatwe w czyszczeniu i lekkie materiały, co będzie przydatne jeśli przewidujemy częste przemeblowania w naszej jadalni.

Odpowiadając sobie na pytanie, jaki stół do jadalni wybrać, należy więc kierować się różnymi aspektami, dostosowując produkt do naszych potrzeb. To bardzo ważne, ponieważ zwykle jest to zakup na długie lata, mający istotne znaczenie w życiu naszej rodziny.