Jaki stół wybrać do mieszkania i domu?

Stół jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego mieszkania. Służy nie tylko do wspólnego spożywania posiłków. Przy stole prowadzone są długie rozmowy lub odbywają się zacięte gry w planszówki. Zazwyczaj każdy ma własne wyobrażenia na temat idealnego stołu. Na szczęście ich wybór jest tak duży, że zaspokojone zostaną nawet najbardziej wygórowane wymagania.

Stół do salonu i jadalni

W domach jednorodzinnych najczęściej wyznacza się specjalną przestrzeń przeznaczoną na jadalnię, w której ma być postawiony duży, rodzinny stół. Bardzo często wybór domowników pada na tego typu stół drewniany: https://witek.pl/meble/typy-mebli/stoly/stoly-drewniane/. Drewno kojarzy się ze stabilnością i trwałością oraz ma niepowtarzalny wygląd. 

Jak wybrać stół drewniany, który będzie pasował do wnętrza oraz pomieści wszystkich gości? Jest wiele rozwiązań, które pozwalają na odpowiednie dobranie stołu do stylu oraz wielkości wnętrza. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, ile osób będzie codziennie z niego korzystało oraz ilu gości zasiądzie przy nim w trakcie rodzinnych, większych uroczystości. Zasadą jest, że na jedną osobę powinno przypadać około sześćdziesięciu centymetrów blatu. Czyli sześć osób usiądzie swobodnie naprzeciwko siebie przy stole o długości stu osiemdziesięciu centymetrów. Dla większej ilości gości stół będzie musiał być odpowiednio dłuższy.

Stoły drewniane w małych pomieszczeniach

W blokach miejsce na postawienie dużego stołu jest znacznie ograniczone. Nawet w salonie trudno zmieścić razem zestaw wypoczynkowy z fotelami, ławą i dodatkowym stołem. Rozwiązaniem są propozycje ze składanymi lub rozsuwanymi blatami. Dzięki nim stół o niewielkich rozmiarach można powiększyć o dodatkowe kilkadziesiąt centymetrów. Opcja rozsuwanego stołu sprawdza się przede wszystkim podczas większych uroczystości rodzinnych. Rozkładany drewniany stół zdoła bez trudu pomieścić dodatkowe osoby. 

Kolejnym pomieszczeniem, w którym codziennie korzysta się ze stołu jest kuchnia. Na naprawdę małej przestrzeni bardzo dobrze sprawdzają się składane blaty, które po złożeniu przylegają do ściany. W nieco większych pomieszczeniach można wstawić tradycyjny, drewniany stół w odpowiednio małych rozmiarach. 

Jaki wybrać kształt stołu?

Stoły oferowane są zazwyczaj w czterech kształtach: kwadratowym, prostokątnym i okrągłym lub owalnym. Wybór zależy od indywidualnych preferencji domowników oraz pomieszczenia. Bardzo efektownie prezentują się drewniane stoły okrągłe. Ustawione w reprezentacyjnym miejscu w salonie lub jako główny element wyposażenia jadalni nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego, nostalgicznego charakteru. Podobną funkcję spełnią małe owalne lub okrągłe stoliki kawowe. 

Stoły prostokątne i kwadratowe zajmują mniej miejsca i w razie potrzeby mogą być przysunięte do ściany, co pozwala na odzyskanie nieco powierzchni. Prostokątny kształt blatu jest najbardziej popularny i najczęściej można go spotkać w domach i mieszkaniach. Zazwyczaj występuję w opcji rozsuwanej umożliwiającej zwiększenie rozmiarów i dostawienie kilku dodatkowych krzeseł.