Jak dopasować komplet wypoczynkowy do małego salonu?

Aranżacja salonów w małych mieszkaniach często wydaje się być wyzwaniem. Projektanci wnętrz zapewniają jednak, że utworzenie modnej i funkcjonalnej przestrzeni jest możliwe w pomieszczeniu o każdej powierzchni. Zestaw mebli do strefy relaksu musi zarazem zapewnić odpowiednią ilości miejsc siedzących oraz zmieścić się w pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest również dopasowanie go pod kątem estetycznym. Jak wybrać komplet wypoczynkowy, który będzie wygodnym rozwiązaniem?

Rodzaje dostępnych zestawów

Standardowy układ mebli to trzyosobowa kanapa, dwuosobowa sofa i jeden fotel. Oprócz niego, w sklepach odnaleźć można ogrom różnorodnych zestawów i kombinacji mebli. Typowy komplet na 6 osób zmieści się tylko w wyjątkowo ustawnych salonach o małej powierzchni. Podobną ilość miejsc siedzących można uzyskać również na inne sposoby. Jednym z rozwiązań cieszących się coraz większą popularnością są meble modułowe. Kanapy z tej kategorii charakteryzuje wyjątkowa ustawność. Zależnie od potrzeb mogą przybierać formę narożnika lub dużej kanapy mieszczącej wiele osób. W salonach, w których przestrzeń jest odpowiednia do ustawienia narożnika, warto zdecydować się na taką opcję. To jedno z bardziej korzystnych rozwiązań pod kątem wykorzystania dostępnej przestrzeni. Łatwy do wkomponowania w układ pomieszczenia mebel, oferuje wiele miejsca dla siedzących osób.

Dodatkowe funkcje mebli

W niewielkich mieszkaniach, salony często pełnią również funkcję sypialni lub pokoju gościnnego. Decydując się na takie rozwiązanie, warto odpowiednio przemyśleć dobór mebli. W sklepach odnaleźć można wiele rozkładanych kanap oferując możliwość spania. Nawet jeśli w domu znajduje się osobna sypialnia, warto wyposażyć pokój dzienny w opcję wygodnego nocowania gości. Oprócz możliwości rozkładania, zaleca się zwrócić uwagę na posiadany przez mebel pojemnik na pościel. To doskonały pomysł we wszystkich małych mieszkaniach. Umożliwia zaoszczędzenie miejsca na przechowywanie różnych przedmiotów w szafach i schowkach.

Wymiary i ustawienie

W małych pomieszczeniach często trudno jest ustawić elementy wyposażenia w wygodny sposób. Jak dobrać komplet wypoczynkowy, który uda się funkcjonalnie wkomponować w przestrzeń? Zaleca się utworzenie strefy relaksu z dala od przejść. Decydując się na rozkładane meble, należy dokładnie zmierzyć ich wielkość po rozłożeniu. Ważne jest to, aby kanapa w formie łóżka nie zakłócała możliwości swobodnego przemieszczania się po mieszkaniu. Dobrym pomysłem jest natomiast ustawienie mebli wypoczynkowych w pobliżu okien, które zapewnią dostęp do dziennego światła. Przed dobraniem rozsuwanych elementów, warto jednak skontrolować, czy planowany sposób ustawienia nie będzie zakłócał możliwości otwierania drzwi balkonowych.

Funkcjonalne zaaranżowanie małego salonu może wydawać się trudnym zadaniem. Dzięki dużemu wyborowi różnorodnych rozwiązań na rynku, dopasowanie zestawu mebli nie jest jednak problemem. Oprócz wygody użytkowania, zaleca się zwrócić uwagę na jakość wybieranych elementów i walory estetyczne dopasowane do gustu.

Przykłady mebli wypoczynkowych opisanych w artykule znajdziesz na stronie Witek