Na jakie cechy sofy warto zwracać uwagę podczas jej wyboru i zakupu?

Salon to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu. Jest on bowiem miejscem spotkań i uroczystości odbywających się w rodzinnym gronie, natomiast na co dzień służy on wypoczynkowi domowników. Musi on być zatem zaaranżowany estetycznie i funkcjonalnie. Z tego właśnie powodu zakup mebli do salonu ma bardzo istotne znaczenie. Podczas ich wyboru należy zwrócić szczególną uwagę na wybór mebli wypoczynkowych, w tym na przykład wygodnej sofy. Zatem, jak wybrać sofę, która spełni powyżej wymienione kryteria?

Jaką wybrać sofę do salonu?

Wybór mebli wypoczynkowych podyktowany jest zwykle rolą, jaką pełni salon. W przypadku domów oraz mieszkań o dużej powierzchni zwykle jest możliwość wydzielenia osobnej sypialni. Wówczas salon przeznaczony jest na dzienny pobyt domowników oraz przyjęcia i inne tego typu uroczystości. W takim wypadku sofa lub sofy ponowny być przede wszystkim estetycznie wykonane. Osoby ceniące sobie tradycję zazwyczaj wybierają pojedynczą sofę, która wraz ze stolikiem kawowym oraz dwoma fotelami tworzy przyjemny kącik wypoczynkowy. W przypadku osób, które wybierają niecodzienne rozwiązania z pewnością doskonale sprawdzą się dwie sofy ustawione na przeciw siebie. Takie rozmieszenie mebli zapewnia dużą ilość miejsca do siedzenia oraz sprzyja wygodnej konwersacji. W przypadku mniejszym mieszkań salon nocą pełni rolę sypialni. W takiej sytuacji konieczny jest zakup sofy z funkcją spania. Wygląd mebla ma wówczas drugorzędne znaczenie, a liczy się przede wszystkim jego funkcjonalność. W przypadku tego typu mebli należy zwracać uwagę na ich gabaryty przed i po rozłożeniu oraz cichy i niezawodny mechanizm regulujący położenie oparcia i siedziska oraz wielkość pojemnika na pościel. 

Na jakie cechy sofy warto zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Sofa powinna być meblem wygodnym. Na komfort siedzenia wpływa nie tylko zastosowane wypełnienie mebla, ale również wysokość i proporcje oparcia i siedziska. Powinny być one dostosowane do wzrostu domowników oraz ich preferencji. W przypadku tańszych mebli ich wypełnienie zwykle stanowi gąbka, natomiast w wysokogatunkowych meblach zwykle stosuje się piankę. Rodzaj wypełnienia przekłada się nie tylko na stopień twardości mebla, ale również jego trwałość. Gąbka ma bowiem tendencje do zbijania się i tworzenia nieestetycznych odkształceń.

Obicie mebla

Na wygląd danego mebla wpływa rodzaj i kolor jego obicia. Ten sam mebel obszyty jasną lub ciemną tkaniną prezentuje się zgoła odmiennie i pasuje do innych wnętrz. Jasne obicia powodują optycznie powiększenie mebla, ciemnie – nieco go zmniejszają. Meble pokryte białą, beżową czy jasnoszarą tkaniną wpisują się doskonale w popularny styl skandynawski. Do pomieszczeń tradycyjnych pasować będą meble w kolorze brązowym, natomiast do wnętrz industrialnych – w czarnym. Podczas wyboru mebla należy pamiętać o tym, że kolor i rodzaj obicia mebla wpływa na jego podatność na zabrudzenia oraz łatwość pielęgnacji. W sytuacji, w której mebel nie ma być dostawiony do ściany warto zwrócić również uwagę na rodzaj jego wykończenia na tyle.