Krzesła barowe – o czym trzeba pamiętać szukając krzesła do kuchni?

Krzesła barowe, nazywane również hokerami, to meble, które są niezbędne w mieszkaniach, gdzie kuchnia połączona jest z salonem za pomocą wyspy lub bufetu. Ich niewielkie rozmiary oraz regulowana wysokość to atuty, które pozwalają w sposób funkcjonalny umeblować mieszkanie. Jak wybierać hokery, które pomogą stworzyć eleganckie i funkcjonalne wnętrze? 

Regulowana podstawa

Najbardziej specyficzną cechą krzeseł barowych jest regulowana wysokość podstawy. Hokery bardzo często można regulować w zakresie 10 – 15 cm. 

Nie wszystkie hokery mają tę cechę. Hokery na trzech bądź czterech nogach są nieruchome. Regulować można wyłącznie meble, które mają jedną nogę. Ich wadą jest zazwyczaj duży ciężar, który jest problemem, gdy hoker często zmienia miejsce. Trzeba również uważać, gdyż krzesło barowe na jednej nodze może być mało stabilne. Jest to bardzo ważne w domu, w który znajdują się małe dzieci. 

Dzięki regulowanej podstawie krzesła barowe sprawdzają się przy blatach kuchennych oraz wyspach, które są wyższe od klasycznych stołów. Wyspa kuchenna najczęściej ma wysokość około 110 cm. Barek około 90 cm. Hoker powinien być około 30 cm niżej niż blat. 

Duże i małe

Krzesła barowe można wybrać z bardzo wielu modeli. Dzięki temu można znaleźć hokery, które są idealne do dużych kuchni, jak i do tych małych, w których każdy centymetr jest na wagę złota. 

Barowe krzesła do dużej kuchni mogą mieć podłokietniki oraz oparcie. Jest to bardzo wygodne, gdyż siedzenie na takim hokerze przypomina siedzenie w fotelu. Krzesła z siedziskami, które obite są tkaniną są wyjątkowo wygodne i można na nich siedzieć długie godziny. Trzeba jednak obchodzić się z nimi delikatnie, gdyż w zależności od rodzaju tkaniny czyszczenie może okazać się uciążliwe. 

Do małych pomieszczeń sprawdzi się krzesło barowe bez oparcia i podłokietników. Jest to oczywiście wersja, na której siedzi się mniej komfortowo, ale nie zawsze można swobodnie decydować, jak mają wyglądać nasze meble. Czasami to powierzchnia mieszkania wymusza konkretne rozwiązania. 

Dopasować do wnętrza

Kolejnym elementem, który ma ogromny wpływ na popularność krzeseł barowych jest ogromny wybór modeli. Dzięki swojej popularności producenci proponują klientom modele, które sprawdzą się w każdym wnętrzu. 

Hoker drewniany jest ekologiczny i ciekawy. Możemy wybierać spośród krzeseł na czterech nogach, trzech, z oparciem oraz niewielkich bez oparcia ani podłokietników. Bardzo ciekawie wyglądają hokery drewniane łączone z metalowymi elementami. Takie meble będą wyglądały bardzo ciekawie w mieszkaniach industrialnych, gdzie właściciele cenią sobie surowy styl i prostotę. 

Krzesła barowe do mieszkań nowoczesnych najczęściej są z tworzyw sztucznych. Wybierając plastikowy hoker trzeba zwrócić uwagę na wyprofilowanie siedziska, gdyż to od niego zależy komfort mebla. Siedzenie na źle wyprofilowanym krześle nie należy do przyjemności. 

Hoker skórzany to elegancki mebel, który sprawdzi się w mieszkaniu klasycznym i nowoczesnym, gdzie przełamie stylistykę. Trzeba pamiętać, że hokery z eco skóry są mniej wytrzymałe na zniszczenia.