Jak odnowić drewniany stolik tarasowy?

Zniszczone stoliki tarasowe drewniane mogą zostać szybko odświeżone. Wspomniany materiał jest dość prosty w obróbce i konserwacji, co stanowi znaczące ułatwienie. Oczywiście pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy konstrukcja nie uległa procesom mikrobiologicznym. Jeśli mebel zaczął gnić, to z jego odnowieniem nie poradzą sobie amatorzy. Ponadto, konieczne jest sprawdzenie, czy nie zalęgły się w nim korniki. Jeśli poszukujesz przydatnych podpowiedzi, to zapoznaj się z dalszą częścią publikacji.

Szlifowanie powierzchni drewnianej

Zniszczone stoliki na taras wykonane z drewna można dość łatwo odnowić, aby poprawić ich wygląd. Właśnie dlatego nie ma sensu podejmować zbyt pochopnej decyzji o zakupie nowych mebli. Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie oraz osuszenie powierzchni. Kolejny etap polega na jej zeszlifowaniu. Szczególną ostrożność należy zachować podczas wygładzania uszkodzonych obszarów. Ważne jest, aby usunąć wszelkie deformacje. Proces szlifowania konstrukcji lepiej przeprowadzić na zewnątrz, ponieważ może generować on sporo zanieczyszczeń.

Impregnowani konstrukcji

Wygładzone stoliki tarasowe należy poddać impregnacji. Konieczne jest zabezpieczenie ich przed grzybami oraz bakteriami. Trzeba mieć świadomość, że to właśnie one wywołują deformacje konstrukcji (m.in. poprzez gniecie elementów). Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych środków zabezpieczających meble ogrodowe wykonane z opisywanego materiału (szczegóły tutaj).

stoliki tarasowe

Konserwacja drewna

Końcowym etapem jest konserwacja stolików drewnianych. Do tego zadania można wykorzystać olej, bejcę, lakier czy lakierobejcę. Wszystko zależy od tego, jaki efekt jest pożądany. Lakierobejca jest chętnie wybierana przez tych, którzy chcą zminimalizować ilość obowiązków, a tym samym zaoszczędzić czas. Podczas jednego malowania można zakonserwować i wykończyć powierzchnię.