Skończyły się już czasy, gdy wnętrze szaf stanowiły tylko półki i drążki z wieszakami. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele dodatków, w jakie możecie wyposażyć szafę i garderobę. Część z nich jest bardzo przydatna i niesamowicie poprawia funkcjonalność schowków, część można potraktować raczej jako element wizualny. Jest też grupa dodatków, które są przydatne tylko w niektórych szafach i tylko niektórym użytkownikom, natomiast pozostali będą na nie narzekać.

Dobranie odpowiednich do pomieszczenia gabarytów szafy wnękowej nie zapewni jeszcze przyjemności korzystania z jej wnętrza. Aby nasza szafa czy garderoba stała się funkcjonalna i lepiej wykorzystywana, warto zainwestować w odpowiednie wyposażenie wewnętrzne.

Elementy wyposażenia szaf wnękowych możemy także wykorzystać w standardowych szafach wolnostojących, zwiększając komfort ich użytkowania.

Poniżej przedstawię najciekawsze propozycje ułatwiające efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni do przechowywania.


Dobrze sprawdzają się wysuwane półki, szczególnie w głębokich szafach, gdzie układamy rzeczy w dwóch rzędach. Nie będzie konieczności wyciągania rzeczy umieszczonych w pierwszej linii, aby dotrzeć w zakamarki szafy. Same do was wyjadą. To rozwiązanie najlepiej się sprawdza w niższych partiach szafy.

Przydatne są wszelkiego rodzaju wysuwane kosze i szuflady. Zmniejszają one objętość szafy jaką będziemy dysponować, jednak znacząco ułatwiają segregowanie takich rzeczy jak bielizna, paski czy apaszki.

Rynek oferuje ogromny wybór różnego rodzaju koszy i pudeł, którymi z powodzeniem możemy zastąpić wysuwane elementy, jednak dodatkowo trzeba inwestować w półki na których je będzie można postawić. Możecie wybierać wśród pojemników plastikowych, tekturowych pudeł, wyplatanych i naturalnych lub drucianych koszy, czy też drewnianych skrzynek.
Pudełka dekoracyjne i kosze do szaf - zobacz przykłady.

Wygodny dostęp do biżuterii, pasków, nici i innych drobiazgów umożliwiają organizery. Różnego rodzaju pudełka i szufladki z przegrodami.
Organizer do szuflady i szafy - zobacz przykłady.

W uporządkowaniu obuwia pomogą ażurowe drążki, wysuwane półki lub specjalne szuflady przeznaczone na obuwie.

Drążki ubraniowe i wieszaki doceni każda osoba, która nie przepada za ciągłym prasowaniem ubrań. Niezbyt ciasno powieszone po prasowaniu ubrania często nie wymagają już prasowania przed ich założeniem, dzięki czemu szykowanie się do wyjścia przebiega szybciej i sprawniej.

W wysokich szafach możemy umieścić drążki na ubrania w dwóch poziomach. Jeśli wyżej umieszczony drążek jest rzeczywiście bardzo wysoko, można wykorzystać pantograf, czyli opuszczany drążek. Składa się on dwóch opuszczanych ramion obsługiwanych za pomocą długiej rączki. Drążek może znajdować się w dwóch położeniach, z ramionami w pionie ponad mocowaniem lub ułożone poziomo i udostępniające przechowywane na drążku rzeczy. W takim miejscu warto przechowywać ubrania sezonowe.

W wąskich szafach możemy umieścić wysuwany wieszak poprzeczny. Wysuwane wieszaki na krawaty lub też spodnie, spódnice czy paski. Producenci oferują szeroką gamę długości tego typu dodatków, także regulowane, co ułatwi dobranie wyposażenia niemal do każdej szafy.

Dostępne są również wieszaki kombinowane. Składające się z części przeznaczonej na spodnie i krawaty.

W garderobach możecie zastosować jeszcze inne rozwiązania, ułatwiające uporządkowanie sprzętów gospodarstwa domowego. Do dyspozycji są specjalne uchwyty na żelazko czy odkurzacz.

Czasem zdarza się, że w swojej szafie macie za dużo drążków na wieszaki, a za mało półek. W takich przypadkach warto zastosować zawieszane półki z tkaniny.
Półki z tkaniny - zobacz przykłady

Tagi: , , , , , , ,

Komentowanie wyłączone.