Najczęściej odpowiednie miejsce nasuwa się samo. Może to być istniejąca wnęka, jedna ze ścian pokoju lub miejsce obok łóżka, które chcemy dopiero wydzielić. Szafy wnękowe można usytuować w sypialni, w przedpokoju, w salonie, a nawet w kuchni.

W nowoczesnym budownictwie architekci już na etapie projektowania budynków rozlokowują odpowiednie wnęki. W starszych budynkach, aby móc korzystać z praktycznych funkcji szaf wnękowych wykorzystuje się ścianki gipsowo-kartonowe, inne ozdobne ścianki, bądź wykorzystuje się wolnostojące szafy wyposażone w drzwi przesuwne. Ostatnie rozwiązanie ma ten minus, że nadal mamy do czynienia z kurzącymi się szczelinami między szafą a ścianą.

W przypadku szafy - duże jest piękne

W niemal każdym przypadku, im większa szafa, tym lepsza. Gdy zapada już decyzja o wybraniu szafy wnękowej nie warto decydować się na małą szafę, która szybko zostanie zapełniona. Jeśli duża szafa nie będzie górować nad wnętrzem, można wybrać luksusową formę o maksymalnych wymiarach.

Plusem szaf wnękowych montowanych pod konkretny wymiar jest możliwość wtopienia ich w tło pokoju. Zazwyczaj jedynym widocznym elementem są drzwi do szafy, które w niewielkich pomieszczeniach mogą zostać wykończone tym samym materiałem co ściany. Montowanie ogromnych luster nie jest już tak modne jak kiedyś, ale tu mogą się sprawdzić.

W dużych pomieszczeniach również można zastosować wtapianie, najczęściej wybiera się jednak ich podkreślenie poprzez zastosowanie ciekawego wykończenia.

Potrzebne miejsce

Rozpatrując wybrane miejsce pod względem szerokości, warto aby szafa wnękowa miała przynajmniej 90cm. Możecie zabudowywać węższe wnęki, np. na pralkę, ale nie oczekujcie od takiej szafy przepastnego dna.

Głębokość wnęki jest zależna od przeznaczenia szafy i wybranego systemu drzwi.

Zasadniczo, aby zorganizować szafę wnękową można wykorzystać każdą przestrzeń. Już 38 cm głębokości wystarczy na szafę z półkami o głębokości 30 cm i drzwiami przesuwnymi, w której możemy trzymać ubrania lub książki.

60 cm głębokości zapewni możliwość wstawienia drążka na wieszaki do szafy z tradycyjnie otwieranymi drzwiami. Płytsze wnęki umożliwiają zastosowania jedynie poprzecznych wieszaków.

Najwięcej miejsca potrzeba na kombinację szafy przeznaczonej na grube ubrania wierzchnie i system drzwi przesuwnych: 65 cm + 10 cm.

Wybierając odpowiednie miejsce na szafę wnękową i garderobę powinniście również zwrócić uwagę na możliwość wentylacji schowka i dostępu do instalacji elektrycznej, aby zamontować oświetlenie.

Tagi: , , , , , ,

Komentowanie wyłączone.