Dziś przedstawię projekt głębokiej szafy wnękowej, która znalazła dla siebie miejsce w pokoju dzieci. Pełni jednocześnie rolę ich szafy jak i schowka na bieliznę pościelową.

Jak na szafę umieszczoną we wnęce ma nietypową głębokość, gdyż liczy sobie 83 cm. Z tego względu rzeczy w niej przechowywane ułożone są przeważnie w dwóch rzędach.

Ze względu na oszczędność materiałów a zarazem środków finansowych, zabudowa ta pozbawiona jest ścianek bocznych z tradycyjnej płyty meblowej, wewnętrzne półki zaś wykonane są z tańszej, białej płyty meblowej.


Szafa wnękowa głęboka wyposażona w system drzwi składanych
Szafa wnękowa głęboka wyposażona w system drzwi składanych

Zaczynamy od podłogi

W projekcie tym nie zastosowano nóżek meblowych. Ich rolę spełniają trzy paski płyty meblowej, z których pierwszy pełni jednocześnie rolę przedniego cokołu, widocznego przez obserwatorów. Dwa pozostałe rozmieszczone są w pobliżu środka i końca głębokości wnęki.

To na nich opiera się cały ciężar szafy. Na nich umieszczona została podłoga szafy o wymiarach pełnej szerokości i głębokości wnęki. Dwie tylnie nogi zostały przykręcone do podłogi od góry wkrętami meblowymi. Ze względu na estetykę, przedni cokół przykręcono za pomocą trzech kątowników od spodu podłogi. Wprawniejsze ręce lub odpowiednie urządzenie zapewne pozwoliłyby na wykorzystanie jedynie kołków meblowych i kleju.

Biała płyta meblowa o grubości 18 mm
Nogi - 120 x 4,2 cm - 2 paski
Barwna płyta meblowa o grubości 18 mm
Nogi - 120 x 4,2 cm - 1 pasek barwnej płyty przeznaczony na przedni cokół
Podłoga 120 x 83 cm + 2 mm okleiny na jednym dłuższym boku, czyli 83,2 cm głębokości.Projekt głębokiej szafy wnękowej
Projekt głębokiej szafy wnękowej

Wnętrze szafy wnękowej

Ponad podłogą, również ze względów estetycznych umieszczono pasy kolorowej płyty meblowej (10 cm), sięgające od podłogi do górnej płyty, która stanowi podłoże dla prowadnicy do drzwi. W niektórych przypadkach można zrezygnować z paneli bocznych. Jeśli wnętrze szafy, jej wewnętrzne boki zostaną jedynie pomalowane lub wytapetowane, wykończone w ten sam sposób co ściany w pomieszczeniu, efekt powinien być również zadowalający. Jednak w niemal każdym systemie drzwi do szaf mogą wyniknąć pewne problemy. W przypadku drzwi przesuwnych konieczny jest montaż odbojów, które zapobiegną niszczeniu ścian. W przypadku drzwi składanych, które nie wypełniają całej szerokości wnęki, mogą być widoczne kątowniki mocujące półki. Wydaje mi się, że jedynie drzwi tradycyjne mogłyby zapewnić odpowiedni komfort.

W przypadku opisywanego projektu wykorzystano drzwi składane na jedną stronę. Wybór ten podyktowany jest bliskością drzwi wejściowych do pomieszczenia (12 cm), otwierających się do wewnątrz, oraz możliwością szerokiego dostępu do wnętrza szafy.

Boczne panele zasłaniają kątowniki i dają się łatwo czyścić, co także jest dość istotne.

Ściany boczne szafy zostały wyłożone białą płytą pilśniową o grubości 3 mm. Ułatwia ona czyszczenie szafy i zapobiega uszkodzeniom ścian. Równie dobrze może to być jednak tapeta. Tylnia płyta ma szerokość całej wnęki. Wysokość płyt to 250 cm. Boczne płyty mają szerokość odpowiadającą głębokości szafy pomniejszonej o szerokość paneli bocznych, grubości tylniej ścianki i pewien zapas. Wnęka nie jest dokładnym prostopadłościanem. Wymiary na różnej wysokości nieco odbiegają od siebie, a dzięki pozostawionym 4 milimetrom łatwo jest dopasować płyty do ściany. płyty te przykręcono w narożnikach do ścian wykorzystując wkręty z kołkami.

Biała płyta pilśniowa o grubości 3 mm
Tylnia ścianka – 120 x 250 cm
Boczne ścianki – 72,5 x 250 cm – 2 szt
[83,2 cm głębokości wnęki – (10 cm panel boczny + 0.3 cm tylnia ścianka + 0.4 cm zapas]
Barwna płyta meblowa o grubości 18 mm
Panele boczne – 9,8 x 240 cm + 2 mm okleiny na jednym dłuższym boku, czyli 10 cm

Tagi: ,

Komentowanie wyłączone.