Półki do szafy wnękowej

Półki z premedytacją zostały rozmieszczone niesymetrycznie, co pozwoli na przechowywanie rzeczy także o większych gabarytach. Pudełka gry czy baseniku.

Półki rozmieszczone zostały na wysokości dwóch metrów. Przykręcone do pionu dużymi kątownikami meblowymi, zaś do ścian bocznych kątownikami metalowymi.

Kątownik metalowy mocujący półki w głębokiej szafie wnękowej Kątownik meblowy mocujący półki w głębokiej szafie wnękowej Drążek ubraniowy w głębokiej szafie wnękowej
Projekt głębokiej szafy wnękowej
Projekt głębokiej szafy wnękowej

Najniższa półka umieszczona została na wysokości 40 cm od podłogi, dzięki czemu mieszczą się pod nią walizki i kufry z dziecięcymi zabawkami oraz segregatory z ich rysunkami i kolorowymi czasopismami przeznaczonymi do prac plastycznych. Kolejna półka znalazła się na wysokości 90 cm od pierwszej. W tej dużej wnęce umieszczono drążki ubraniowe na dziecięce kurtki, sukienki i niektóre spodnie. Właśnie ze względu na zimowe spodnie i sukienki wnęka ta ma aż 90 cm. Mniejsza część jednak została wyposażona w dodatkową półkę na wysokości 20 cm i posiada bliższy standardowi wymiar 70 cm wysokości. Mieszczą się tam chłopięce koszule i kilka książek. Mniejsza półka jest idealna dla przechowywania koców lub butów. Kolejne półki mają wysokość 30 i 40 cm i przeznaczone są bieliznę pościelową i ręczniki wszystkich domowników, a w drugim rzędzie także pamiątki.

Ostatnie 14 cm od sufitu zajmuje górny cokół. Światło otworu pomiędzy nim a najwyższą półką ma również 40 cm wysokości. Półka ta nie jest podzielona na części, dzięki czemu zmieszczą się na niej naprawdę spore rzeczy. W wielu przypadkach można wykorzystać jedną formatkę płyty meblowej do stworzenia tej płyty, mocując ją do obu ścian i od góry do pionu. My jednak postanowiliśmy w projekcie uwzględnić możliwość zmiany położenia półek, gdyby trzeba było ulokować w szafie jakąś większą rzecz, gdy dzieci zaczną uprawiać sporty. Zatem najwyższa półka, podobnie jak pozostałe, podzielona jest na dwie części.

Biała płyta meblowa o grubości 18 mm
Pion - 72,5 x 200cm
Półki małe – 72,5 x 40 cm – 5 szt.
Półki duże – 72,5 x 77,6 cm – 4 szt.
Drążki ubraniowe
38.8 cm i 77,4 cm – są nieco mniejsze, dzięki czemu łatwiej je zamontować

Mocowanie górnego cokołu do ściany za pomocą kątowników budowlanych Mocowanie górnego cokołu do ściany za pomocą kątowników budowlanych
Mocowanie górnego cokołu do ściany za pomocą kątowników budowlanych

Cokół górny

Cokół górny w omawianym projekcie szafy wnękowej jest konieczny z kilku powodów.

Pierwszym jest oświetlenie szafy. Tu zostało ono zamontowane bezpośrednio do sufitu. Cokół umożliwia bezproblemowe otwieranie składanych drzwi do szafy. Przy szafie z drzwiami przesuwnymi nie byłby on konieczny.

Drugim powodem jest usytuowanie mieszkania na poddaszu i sufit z płyty gipsowo-kartonowej. Do zamontowania ciężkich drzwi podwieszanych konieczny jest solidniejszy materiał. Cokół górny składa się z dwóch formatek z kolorowej płyty i umieszczonej wewnątrz drewnianej deski, które wzmocni konstrukcję.

W pierwszej kolejności połączono za pomocą kołków, pod kątem prostym dwie płyty barwne. Następnie dopasowano do cokołu profil, w którym porusza się wózek, oraz kątowniki budowlane, którymi cokół ma być mocowany do ścian tak, aby otwory służące do mocowania nakładały się na siebie. Deska wzmacniająca cokół musi zostać wybrana dłutkiem w miejscu mocowania kątowników.

W miejscu mocowania kątowników wybrano tynk na głębokość kątownika, który następnie zakryto panelami bocznymi.

Całość mocowana jest wkrętami od strony profilu. Ponieważ deska jest szeroka, dodatkowe wkręty mocuje się od strony deski, tak aby nie przebiły się od strony zewnętrznej.

Szafa wnękowa głęboka wyposażona w system drzwi składanych
Szafa wnękowa głęboka wyposażona w system drzwi składanych

Tagi: , , ,

Komentowanie wyłączone.