Metrówka lub miernik laserowy. Będą potrzebne w pierwszej fazie, czyli podczas pomiarów wnęki, lub innej przeznaczonej na szafę przestrzeni. Metrówka powinna rozwijać się przynajmniej na 3 m, czyli nieco ponad wysokość przeciętnego pomieszczenia.

Poziomica. Przyda się podczas mierzenia. Nie obędzie się także bez sprawdzania poprawności montowania wszelkich elementów, zarówno w pionie jak i poziomie. Do jednorazowego przedsięwzięcia warto poszukać możliwości wypożyczenia od znajomego poziomicy. Kupno taniego sprzętu może się okazać błędem, gdyż łatwo ulegają zniekształceniom.

Pisak lub ołówek do pisania po płycie meblowej. Zróbcie wcześniej próbną kreskę, bo nawet zwykły cienkopis może zostawić trwały ślad na jasnej płycie.

Wiertarka. Konieczne będzie wykonanie sporej ilości otworów, pod niektóre wkręty, śruby, konfirmanty, zawiasy, itp.

Wkrętak krzyżakowy lub wkrętarka z bitami z krzyżykowym nacięciem. Będą potrzebne do wkręcania wkrętów. Najlepsze będą wkrętaki o długości około 20 cm, a do wkrętarki przyda się przedłużka do bitów.

Żelazko. Konieczne jeżeli postanowiliście samodzielnie okleić obrzeża płyt okleiną melaminową z warstwą kleju.

Nóż z wymiennymi ostrzami. Będzie się nadawał zarówno do miękkiej okleiny PCV jak i melaminowej.

Klucze imbusowe. Do mocowania konfirmantów (nr 4) i drążków ubraniowych (nr 3).

Konfirmanty.

Wiertło do konfirmantów. (4,6 lub 4,8 mm) Jest to specjalne wiertło, dzięki zastosowaniu którego otrzymuje się otwór dostosowany także do szerszej części konfirmantu. Stosując zwykłe wiertła do metalu (czyli także do drewna) może dojść do uszkodzenia płyty przez rozepchnięcie otworu. Dodatkowo potrzebna jest większa siła do wkręcania.

Wkręty.

Nie wprawionym osobom proponuję przed rozpoczęciem wkręcania wkrętów zrobienie w okleinie otworków zapobiegających przesuwaniu się wkrętów. Można leciutko wbić wkręt w płytę (młotek) lub wykonać otwory przy użyciu maleńkich pilników, profesjonalnego punktaka czy wiertła do metalu o grubości 3mm.

Do montażu niektórych typów wózków jezdnych konieczne będzie wiertło do metalu o grubości 8mm.

Frez do zawiasów puszkowych i wózków jezdnych. Jeśli macie obawy przed wykonaniem takiego otworu, możecie zlecić usługę w miejscu zamawiania płyt meblowych. Jednak nie jest to bardzo skomplikowane.

Osobom niewprawionym proponuję zamówić dodatkowy kawałek płyty, niewielki, który posłuży wam do zapoznania się z narzędziami i umożliwi pracę na docelowych formatkach bez większych obaw.

Wyciskacz do silikonu - pistolet - do klejenie niektórych elementów.

Piłka do metalu i wanienka do docinania elementów po kontem prostym i 45°. Posłuży do docinania do odpowiedniej długości sztywnych listew PCV na obrzeża płyt oraz torów górnych, dolnych i maskownic do drzwi przesuwnych, składanych i przesuwno-składanych.

Tagi: , ,

Komentowanie wyłączone.