Niewielka przestrzeń sypialni wcale nie oznacza, że musi być ona zagracona. Może stać się wspaniałym miejscem do odpoczynku, pozbawionym zbędnych bodźców, a jednocześnie dającym możliwość błogiego snu.

Oprócz oczywistej funkcji, większość sypialni spełnia również inne zadania. Często oprócz łóżka, znajdują się w nich również szafy ubraniowe i pościelowe. Czasem telewizor lub biblioteczka. O ile dysponujemy dużą przestrzenią, choćby powyżej 20 m2, aranżacja nie stwarza większych problemów. Co jednak zrobić, gdy sypialnia małżeńska ma 3 m na 5 m? Wstawienie dużego łóżka, szafki nocnej, szafy, nie wspominając o innych sprzętach, staje się raczej trudne. Jednak możliwe do wykonania. Możliwa może stać się jednak konieczność odejścia od standardowych rozwiązań.

Jasne barwy do niewielkiej przestrzeni

Mimo, że dziś modne są żywe i dość ciemne kolory, zarówno ścian, jak i mebli, to aranżacja w jasnych barwach doda pomieszczeniu głębi. Czerwienie, brązy czy czerń, po okresie fascynacji, potrafią przytłoczyć swoją mocą. Mogą jednak stanowić poruszające akcenty.

Meble do sypialni

Nie ma tu miejsca na masę drobiazgów porozrzucanych na blacie komody czy ubrania rozrzucone na dodatkowych siedziskach. Będą sprawiały ciągłe wrażenie bałaganu. Kosmetyki lepiej ukryć w szufladzie komody, bądź zamykanej szafce wiszącej, której niewielka głębokość nie utrudni ich stosowania. Przed łóżkiem można pokusić się o postawienie wygodnej skrzyni lub kufra, na którym będzie można usiąść, a wewnątrz schować piżamę i nieużywaną akurat pościel.

Elementy takie jak kufer czy komoda będą jednocześnie podkreślały charakter wnętrza, w zależności od stylu, w jakim je wykonano.

Szafy ubraniowe w małej sypialni powinny być jednolite. Niekoniecznie pod względem koloru, ale aranżacji. Powierzchnia drzwi szaf i szafek potrafi stanowić sporą część powierzchni pomieszczenia, dlatego warto ją dobrze zaplanować.

Wykorzystanie jednolitego koloru, nawet przy zastosowaniu różnych materiałów i styli poszczególnych drzwi, pomoże uzyskać nie górujący nad mieszkańcami efekt. Wybór fototapety lub efektownego, lecz powtarzającego się wzoru zwróci uwagę obserwatorów wprost na meble, odsuwając wzrok od innych elementów wystroju. Szklane powierzchnie drzwi szaf wnękowych, niezależnie od tego czy będą to tafle kolorowego szkła czy rzadziej wykorzystywanego obecnie lustra, powiększą optycznie pomieszczenie, nadając mu ekscytującego i nowoczesnego charakteru.

Akcenty i dodatki do sypialni

Aranżacja małej sypialni wymaga dużej selekcji przedmiotów, które znajdą w niej swoje miejsce. Ponieważ przestrzeń jest niewielka, warto postawić na niewielką ilość dodatków, rozmieszczonych w sposób przemyślany. Ciekawa dekoracja okna, przykuwająca oko narzuta lub ciekawa forma ramy łóżka. Niebagatelny zagłówek, obraz lub artystyczne oświetlenie. Wybierając z tej listy lub samemu kreując dwa lub trzy akcenty, wystarczająco określi się styl sypialni, jednocześnie nie popadając w przesadyzm.

Tagi: , ,

Komentowanie wyłączone.