Obecnie na rynku można wybierać spośród czterech systemów drzwi.

Są to drzwi przesuwne, najczęściej kojarzone z szafami wnękowymi, drzwi składane, przesuwno-składane, oraz otwierane tradycyjnie.


Drzwi przesuwne

Ten system otwierania drzwi najczęściej wykorzystywany jest w szafach wnękowych.

Zaletą tego systemu jest brak konieczności pozostawiania miejsca przed szafą na otwieranie drzwi, jednak aby go zastosować, szafa musi mieć ponad 90 cm szerokości.

Mechanizm jezdny w tym systemie opiera się na dwóch rozwiązaniach:

  • górnym torze jezdnym (drzwi podwieszane),
  • górnym i dolnym torze jezdnym.

W pierwszym przypadku nie ma potrzeby montażu toru dolnego, gdyż górny został odpowiednio wzmocniony i zaopatrzony w trwałe rolki. Dzięki takiemu rozwiązaniu drzwi przesuwne mogą służyć jako pozbawione progu drzwi wejściowe.

wolne miejsce przed szafą
przynajmniej 90 cm szerokości szafy
możliwość wykonania drzwi skośnych na poddaszach


Drzwi składane

Tego typu rozwiązanie sprawdza się w wąskich wnękach, gdzie drzwi przesuwne zasłaniałyby zbyt dużą część światła otworu, a drzwi tradycyjnych nie byłoby gdzie otworzyć.

Wszystkie skrzydła drzwi znajdują się w jednej płaszczyźnie.

Mechanizm jezdny opiera się o górny tor jezdny, mocowanie jednej strony skrzydła drzwi do podłoża i toru górnego oraz trzy zawiasy składane łączące dwie części skrzydła drzwi.

dość dużo wolnej przestrzeni przed szafą
możliwość zastosowania w wąskich wnękach
stosowanie w kolizyjnych z innymi elementami wyposażenia położeniach


Drzwi przesuwno-składane

Łączą zalety systemu drzwi przesuwnych i składanych. Świetne rozwiązanie do zastosowania jako przepierzenie pomiędzy pomieszczeniami. Taka ruchoma ścianka umieszczona na przykład pomiędzy aneksem kuchennym a salonem, może w każdej chwili zostać usunięta przez przesunięcie jej na przylegającą ścianę.

Po rozłożeniu drzwi tworzą jedną płaszczyznę.

Tu możesz przeczytać więcej - system drzwi przesuwno-składany.


Drzwi otwierane tradycyjnie

Wszyscy znamy to rozwiązanie. Jego wady i zalety. Z przedstawionych tu systemów jest najtańszym typem, zajmującym najmniej z głębokości szafy. Jednak aby z niego korzystać musimy potraktować kilkadziesiąt centymetrów przed szafą jako integralną część szafy.

można uzyskać ciekawy i dekoracyjny podział płaszczyzny szafy, stosując regularny lub wręcz odwrotnie podział powierzchni
najtańszy system
do 60 cm przestrzeni przed szafą zarezerwowanych na otwieranie drzwi

Na koniec przedstawiam inne tematy związane z systemami drzwi, między innymi listy takich systemów.

Tagi: , , , , , ,

komentarze 2 do wpisu “Jaki wybrać system drzwi do szafy”

  1. Maurycy napisał(a):

    Szukam systemu przesuwnego z górnym torem jezdnym ale montowanym na górnej płycie tak, że drzwi nie są podwieszone od spodu toru ale jazda odbywa się na kółkach toczących się górą po torze zamontowanym NA górnej płycie. Gdzieś widziałem taki system ale nie pamiętam ani jak on w całości wyglądał ani nazwy ani producenta.