Jak dobrać odpowiedni zamek meblowy do szafki?

Za pomocą zamków meblowych można skutecznie zabezpieczyć ważne przedmioty przed osobami trzecimi. Okucia meblowe tego typu oferowane są w wielu wariantach do wyboru. Jak dobrać odpowiedni zamek do szafki meblowej?

Zamek do szafki – nie tylko do biura

Z zamków meblowych korzysta się w różnych wnętrzach. Najczęściej kojarzone są one z biurami oraz z gabinetami, lecz warto wskazać, że sprawdzą się one również w domu, hotelu, szpitalu, sklepie, przechowalni.

Najczęściej zamki tego typu montowane są w biurkach oraz w szafkach przeznaczonych do przechowywania dokumentacji, na przykład w szafach aktowych, szafkach pracowniczych BHP, skrytkach czy w przeszklonych gablotach.

Jak dobrać odpowiedni zamek meblowy?

Odpowiedni zamek meblowy dobiera się przede wszystkim do konstrukcji mebla, w którym ma być on zamontowany. Również pod uwagę należy wziąć oczekiwany poziom zabezpieczenia.

Do wyboru są różne rodzaje zamków, w tym:

– zamki kwadratowe – uniwersalne zamki do szafek, szuflad

– zamki skrzynkowe – stosowane najczęściej w meblach metalowych, skrytkach

– zamki żaluzjowe – do żaluzji meblowych

– zamki grzbietowe – do drzwiczek przesuwnych

– zamki centralne – obsługują kilka szafek jednocześnie

Powyższe zamki meblowe są obsługiwane z użyciem kluczy. W zestawie znajdują się najczęściej dwa klucze dopasowane do konkretnego zamka. Warto także wskazać, że dostępne są cyfrowe zamki do mebli otwierane na szyfr.