Garderoba usytuowana w oddzielnym pomieszczeniu jest znakomitym rozwiązaniem ułatwiającym utrzymanie w domu bądź mieszkaniu ładu i porządku. Dawno doceniły ją już kobiety, przekonali się do niej mężczyźni, a co ciekawe - obecnie propagowane są przez projektantów domów i deweloperów. Powodem są zapewne mniejsze wymagania stawiane garderobie w porównaniu do pomieszczenia przeznaczonego na użytek mieszkańców.

Oddzielne garderoby mają wiele zalet, które niejednokrotnie wynagrodzą przeznaczenie nawet użytkowego pomieszczenia na przechowywanie ubrań. Każdy z przyjemnością doceni możliwość szybkiego ubrania się bez konieczności prasowania ubrań przed wyjściem lub wizytą. Także niezapowiedziane odwiedziny nie będą problemem, a funkcjonalnie zaplanowana garderoba pomoże zmierzyć się z koniecznością szybkiego przebrania, i co najważniejsze - wyjść z tego ze zwycięstwem, czyli eleganckim ubiorem.

Wartym wspomnienia atutem jest możliwość usunięcia z innych pomieszczeń niektórych mebli i schowków. Dzięki temu przestrzeń stanie się bardziej uporządkowana, a miejsca które by one zajmowały, przeznaczyć można na rozmieszczenie elementów kina domowego, galerię obrazów lub (ekstremalnie) ściankę wspinaczkową.

Usytuowanie i rozmiar garderoby

Wybranie odpowiedniej przestrzeni na garderobę jest tak samo istotne jak sama decyzja o jej montażu. Oczekując od garderoby funkcjonalności musimy zapewnić jej taką możliwość. Przede wszystkim mała garderoba nie zapewni swobody ruchu. Także niewiele rzeczy zmieści się w jej obrębie. Jeśli można przypisać jej nieco więcej powierzchni kosztem innych pomieszczeń, warto tak zrobić.

Najmniejsze garderoby potrzebują przynajmniej 2,5 - 3,5 m2 powierzchni użytkowej. Szerokość takiego pomieszczenia to przynajmniej 160 cm. 60 cm które umożliwią umieszczenie drążków ubraniowych i 100 cm przeznaczonych na strefę komunikacyjną. Jednak taki plan garderoby rzadko satysfakcjonuje. Jej funkcjonalność odpowiada ciągowi szaf wnękowych, zmniejszając jednocześnie przestrzeń mieszkania. Najodpowiedniejszą szerokością pomiędzy ciągami szaf lub szafami a ścianą wynosi 120 cm. Taki wymiar umożliwia swobodne korzystanie z najniższych półek lub szuflad.

Zagospodarowanie pomieszczenia pod ergonomiczną garderobę ułatwi jej dobrze przemyślany kształt. Może to być plan kwadratu lub dużego prostokąta o optymalnej szerokości 220 cm, co odpowiada 100 cm przejścia i dwóm ciągom szaf po 60 cm głębokości.

Pozostaje jeszcze możliwość zagospodarowania przestrzeni na przeciw wejścia do garderoby lub umieszczenia w tym miejscu drugich drzwi, gdy garderoba jest pomieszczeniem przejściowym pomiędzy sypialnią a łazienką.

Rozmiar garderoby jest rzeczą indywidualną. W głównej mierze zależy od trybu życia: aktywności towarzyskiej, pasji sportowej czy upodobań kolekcjonerskich. Ogólnie przyjętą zasadą jest przypisanie 2,5 m ciągu szaf na osobę. A jeśli garderoba ma również pomieścić pościel, ręczniki czy odkurzacz, należy doliczyć odpowiednią przestrzeń.

Osobnym tematem jest usytuowanie garderoby na poddaszu, zapewnienie odpowiedniej wentylacji i oświetlenia w garderobie.

Tagi: , ,

Komentowanie wyłączone.